Wariacje



Wariacje bez powtórzeń
Definicja
WERSJA 1: Wariacją bez powtórzeń k-wyrazową zbioru n-elementowego A k≤n nazywa się każdy k-wyrazowy ciąg k różnych elementów tego zbioru (kolejność tych elementów ma znaczenie). Gdy k=n, wariację bez powtórzeń nazywa się permutacją.
WERSJA 2: Niech zbiór A składa się z n różnych elementów. Każdy k wyrazowy (k≤n) i różnowartościowy ciąg elementów z A nazywamy wariacją bez powtórzeń zbioru A.

Liczba wszystkich k-wyrazowych wariacji bez powtórzeń zbioru n-elementowego wyraża się wzorem:
Błąd!
Spostrzeżenie
Vnk=Cnk·Pk oraz Vnn-1=Vnn=Pn, gdzie
Cnk to liczba k-elementowych kombinacji ze zbioru n-elementowego a Pn to ilość permutacji zbioru n-elementowego).
Przykłady

  • Z cyfr 1, 2, 3, 4, 5 można utworzyć Błąd! liczb trzycyfrowych o różnych cyfrach.
  • W zawodach sportowych startuje 10 zawodników. Zakładając, że szanse na medale wszystkich zawodników są równe na ile sposobów można wyłoniż pierwszż trójkę w zawodach?
    Błąd!
Wariacje z powtórzeniami
Definicja
Wariacją z powtórzeniami k-wyrazową zbioru n-elementowego A nazywa się każdy k-wyrazowy ciąg elementów tego zbioru (dowolny element może wystąpić wielokrotnie w ciągu).
Liczba wszystkich k-wyrazowych wariacji z powtórzeniami zbioru n-elementowego jest równa:
Błąd!
Różnice
Różnica względem wariacji bez powtórzeń polega na tym, że uwzględniamy wszystkie k-elementowe ciągi (również te z powtarzającymi się elementami).
Wyjaśnienie
W liczbie dwucyfrowej mamy dwa „pola”, które wypełniamy cyframi. Na każdym z nich może znaleźć się dowolna z dostępnych cyfr (nie ma żadnych wymagań odnośnie występowania dowolnej cyfry – każda może się pojawić wielokrotnie lub wcale). Wobec tego, na pierwszym polu możemy umieścić którąkolwiek z dostępnych pięciu cyfr Błąd!. Podobnie postępujemy na kolejnym wolnym polu.
Ostatecznie otrzymujemy:
Błąd!.
Przykłady
  • Za pomocą cyfr 1, 2, 3, 4, 5 można zapisać 52 = 25 liczb dwucyfrowych (niekoniecznie różnocyfrowych).
  • Ile istnieje możliwosci dla 10 znakowego hasła logowania na serwer (dopuszczalne jest 26 znaków alfabetu łacińskiego oraz 10 cyfr)?
    Liczba możliwosci dla silnego hasła to
    Błąd!.
    Gdyby haker logował się 1000 razy na sekunde to sprawdzenie wszystkich haseł zajełoby 115936 lat!