Inne zagadnienia



Kod Graya

  • Opis
  • Kod Graya, zwany również kodem refleksyjnym, jest dwójkowym kodem bezwagowym niepozycyjnym, który charakteryzuje się tym, że dwa kolejne słowa kodowe różnią się tylko stanem jednego bitu. Jest również kodem cyklicznym, bowiem ostatni i pierwszy wyraz tego kodu także spełniają w/w zasadę.
    Kodem Graya długości n jest ciąg wszystkich 2n różnych ciągów n cyfr {0,1}, ustawionych tak, że dwa kolejne ciągi różnią się na jednej pozycji.
    Używa się go w przetwornikach analogowo-cyfrowych, szczególnie w systemach gdzie występują po sobie kolejne wartości np. czujniki położenia/obrotu. Kodów Graya można używać do etykietowania pojedynczych procesorów w sieci będącej hiperkostką.
  • Rozszerzanie kodu Graya
  • Rozszerzanie kodu Graya o 1 bit przeprowadza się wg następującego algorytmu:
    1. Dopisz te same słowa kodowe, ale w odwrotnej kolejności (odbicie lustrzane)
    2. Do początkowych wyrazów dopisz bit o wartości zero, natomiast do odbitych lustrzanie bit o wartości 1.
  • Kod Graya jako zagadnienie grafowe
  • Niech G będzie grafem. Jeżeli Błąd! będzie zbiorem Błąd! wszystkich ciągów cyfr binarnych długości n i połączymy dwa ciągi (wierzchołki) krawędzią tylko wtedy, gdy różnią się one na jednej pozycji, to cykl Hamiltona w G wyznacza jednoznacznie kod Graya długości n.
    1. Przykład konstruowania kodu 4-bitowego
    Błąd!
    2. Prosta konwersja z naturalnego kodu binarnego na kod Graya Zamiast konstruowania tablicy kodu Graya dla liczby zapisanej w
    kodzie dwójkowym można znaleźć odpowiednik w kodzie Graya w następujący sposób:
    - przesunąć liczbę w postaci binarnej o jeden bit w prawo (podzielić przez 2)
    - wykonać operację XOR na odpowiednich bitach liczby i wyniku dzielenia liczby przez 2.
    W języku C tę operację można zapisać następującym wyrażeniem: gray = liczba ^ (liczba / 2) lub gray = liczba ^ (liczba >> 1). 3. Konwersja z kodu Graya na naturalny kod binarny
    Kolejne cyfry naturalnego kodu binarnego wyznacza się iteracyjnie, od najbardziej znaczącej, w oparciu o odpowiednią cyfrę kodu Graya i poprzednio wyznaczoną cyfrę kodu naturalnego:
    - przyjmij pierwszą (najbardziej znaczącą) cyfrę kodu naturalnego równą pierwszej cyfrze kodu Graya
    - każdą kolejną cyfrę oblicz jako różnicę symetryczną (XOR) odpowiedniej cyfry kodu Graya i poprzednio wyznaczonej cyfry kodu naturalnego.
    Przykład przeliczenia:
    Błąd!
    Wynik: słowu 1010 w kodzie Graya odpowiada ciąg 1100 w kodzie naturalnym, czyli liczba 12. Rzeczywiście, jak pokazuje przedstawiona wyżej konstrukcja, 1010 jest trzynastym słowem kodowym 4-bitowego kodu, a więc (przy numeracji rozpoczynającej się od zera) odpowiada mu liczba 12.
Diagram Hassego
  • Opis
  • Diagram Hassego – graf skierowany przedstawiający częściowy porządek w zbiorze, w odpowiedni sposób przedstawiony graficznie.
    Niech Błąd! będzie zbiorem S z częściowym porządkiem Błąd!. Mówi się, że element s zbioru S nakrywa element t, jeżeli Błąd!, oraz nie istnieje w S taki element u, że Błąd!.
    Diagram Hassego zbioru S i danego na nim porządku Błąd! przedstawia graf, którego wierzchołki reprezentują elementy zbioru S, i którego dwa wierzchołki s i t połączone są krawędzią (biegnącą z s do t) wtedy i tylko wtedy, gdy s nakrywa t. Na diagramie nie oznacza się kierunku kawędzi grafu; zamiast tego element nakrywający jest rysowany wyżej od elementów przezeń nakrywanych, za czym wszystkie krawędzie są skierowane w dół.
  • Przykłady dla zbioru czteroelementowego
  • Błąd!